Vítejte na našich stránkách

Události a odborné články

PF 2018 a Strategie až do roku 2020

Drahé kolegyně, drazí kolegové,

nezadržitelně se blíží konec kalendářního roku. Období, které je tradičně spojeno s bilancováním. Pokud se podívám zpět, vidím konferenci, která byla opět o něco větší a lepší než ta předchozí, za což patří obrovský dík organizačnímu týmu. Vidím vydařená setkání, vidím nepřeberné množství informací, které jsme si měli možnost vyměnit během setkání pořádaných Komorou Projektových Manažerů, za což patří obrovské díky všem, kteří se podíleli na organizaci těchto akcí a zejména všem, kteří se účastnili.

Nic z toho, co vidím, by se nestalo, pokud by nebylo vás všech. Těch, kteří věříte stejným hodnotám, ke kterým se Komora hrdě hlásí. Za to vám všem ze srdce děkuji.

Nechci se však v tomto čase věnovat pouze minulosti. Chci se věnovat hlavně naší společné budoucnosti. Přeji si, aby naše komunita sílila, aby s nadšením a systematicky naplňovala svá předsevzetí ve formě vize a mise. Přeji si, abychom se potkávali v širších, ale i užších skupinách, abychom diskutovali témata, která nás baví i trápí. Abychom se navzájem obohacovali a posouvali dál v profesním životě a možná i v tom osobním.

S kolegy ve výboru pracujeme intenzivně na tom, aby se budoucnost Komory stávala skutečností. Výsledkem naší práce je Strategie 2020, kterou s vámi chceme sdílet. Sama se ovšem nenaplní. Budeme na to potřeba všichni. Přeji nám, abychom našli cestu, jak tuto strategii naplnit.

Drahé kolegyně, drazí kolegové. Mějte krásné, klidné a láskou naplněné svátky. Dobře se připravte na vstup do dalšího roku, pro který nám přeji, aby přinesl jen to dobré a ještě lepší.

Strategie 2020

Zveřejněno: 19. 12. 2017    Rubriky: Různé

Jeden za všechny, všichni za jednoho platí u projektu dvojnásob

Poslední moravský networking roku 2017 se konal 14. prosince v prostorách společnosti Tieto Czech. Tématem byla tentokrát realizace projektu z pohledu obchodníka a z pohledu projektové kanceláře. Své zkušenosti přijeli představit Petr Gregor ze společnosti KVADOS a Josef Šumbera ze společnosti NESS Czech. K diskusi přijal pozvání také čestný prezident KPM Martin Klusoň.

Celým večerem rezonovala jedna základní myšlenka, a to že bez úzké spolupráce obchodního oddělení a projektové kanceláře projekt vést nelze. Projektový manažer a obchodník mají stejný cíl – úspěšný projekt, ovšem přirozeně mají ze svých pozic jiné přístupy a názory na řešení jednotlivých situací: slib obchodníka a reálné možností dodání, termíny ve smlouvě a skutečné kapacity výroby a podobně. Oni i všichni další, kteří se na projektu podílejí, musejí dokázat fungovat společně jako tým a podporovat se navzájem, když se daří i když se nedaří – jako opravdoví mušketýři podle hesla „jeden za všechny, všichni za jednoho“. Pokračovat na článek

Zveřejněno: 19. 12. 2017    Rubriky: Různé

Předvánoční setkání projektových vedoucích ve Zlíně

  • Zajímá Vás téma projektového řízení a nemáte v pracovní době prostor pro účast na seminářích?
  • Rádi byste se zúčastnili neformálního setkání s jinými vedoucími projektů a diskutovali o tématech týkajících se projektů a řízení obecně?
  • Neměli jste možnost navštívit letošní konferenci pořádanou Komorou Projektových Manažerů v Praze?

Pak právě pro Vás společnost Technodat ve spolupráci s Komorou Projektových Manažerů připravila velmi zajímavý networking. Pokračovat na článek

Zveřejněno: 23. 11. 2017    Rubriky: Různé

Jak správně řídit svůj vlastní projekt

„Imagination is more important than knowledge.“

„Try not to become a man of success, but rather try to become a man of value.“
Albert Einstein

Jen dva citáty Alberta Einsteina by stačili k popisu celého networkingu, který vedl v úterý 14. listopadu Roman Slivka, na téma Využijte svůj potenciál na maximum a řiďte svůj profesní růst jako projekt.

Na začátek setkání nás Roman rozcvičil pomocí zajímavých kvízových otázek, které přímo vedly k podstatě celého networkingu. Jedna z otázek byla například: Kdo se poprvé zmínil o internetu? Kolik vás napadlo IT guru nebo novodobých vizionářů? A on to přitom byl v roce 1898 Mark Twain v jedné ze svých sbírek. Smyslem otázek bylo navést nás k tomu, že máme jít za svými sny a představami a že máme věřit sami v sebe.

Roman opravdu rád pokládá otázky, to asi proto, že je mimo jiné i coachem. Proto vzpomenete si ještě na otázky, které Roman poslal před začátkem networkingu? Byly to například následující: „Přemýšleli jste, co bude dál, až dokončíte svůj rozdělaný projekt?“ nebo „Jakou pozici či roli byste rádi zastávali v budoucnu?“ Ano, tyto otázky nás přímo navádějí k tomu, abychom se zamysleli. Ale máme na to čas a víme jak na to? Roman nám názorně už na agendě ukázal, že se zamyslet jde. .

Pokračovat na článek

Zveřejněno: 16. 11. 2017    Rubriky: Různé

Využijte svůj potenciál na maximum a řiďte svůj profesní růst jako projekt

Na listopadovém networkingu, který pro vás pořádáme v Praze, se s vámi Roman Slivka, kterého mnozí z vás znají z konference, pobaví o využití svého potenciálu na maximum a poradí, prodiskutuje, jak řídit svůj profesní růst jako projekt.

Roman nám před networkingem posílá pár otázek k promyšlení: „Přemýšleli jste někdy nad tím, co bude dál, až dokončíte právě rozdělaný projekt či program? Že je to zbytečné, že je toho tolik, že nevíte, co dřív? Ano, projektů a programů je spousta stačí si jen vybrat. Podle čeho si vybíráte Vy? Že Vám je přidělují nadřízení? Není to škoda nechat rozhodovat druhé o tom, co bych chtěl dělat já? Já jsem přesvědčený, že to škoda je!

Můj další dotaz je, zda víte, jakou pozici či roli byste rádi zastávali v budoucnu? Z mých zkušeností vím, že junioři se chtějí učit, pozici jako takovou nehledají. Projektoví manažeři s více než třemi lety praxe, mají jasno a většina z nich míří na pozice manažerů (program, portfolio, office). Jenže po získaní těchto pozic dochází k vystřízlivění a u někoho přijde krize středního věku, u někoho propukne stav deziluze. Pokračovat na článek

Zveřejněno: 23. 10. 2017    Rubriky: Různé

Dozvuky deváté Konference projektového řízení v Ostravě

Ti z vás, kteří se nemohli zúčastnit 9. ročníku Konference projektového řízení v Praze, nemuseli být zklamaní. Vybrané přednášky, které byly součástí pražské konference, si mohli poslechnout znovu 10. října na ostravském networkingu, který se konal v prostorách společnosti Tieto. Na programu byly čtyři přednášky z oblasti efektivity práce, metodiky SAFe a specifik takzvaných generací X, Y a Z. A že si bylo o čem povídat, svědčí i pozdní hodina, ve kterou účastníci odcházeli.

Aleš Niessner a Martina Mončková prezentovali přednášky Romana Slivky „Zvládám víc, dělám méně“ a Martina Klusoně „Když pro stromy nevidíme les“. Často se protnuly v tom, jak plánovat, jak prioritizovat a hlavně v tom, že se mnohdy na problém efektivity, času, nestíhání, produktivity či důležitosti díváme ze zcela špatného úhlu a měli bychom začít nejdřív od konce. Ujasnit si, co je naším cílem, co stíhat chceme, co je pro nás opravdu důležité a podle toho postupovat. Znatelně se pak změní naše nahlížení na plánování týdenních i denních aktivit, úkolů, porad, na laviny e-mailů, zapnuté messengery, sociální sítě a jiné „požírače času“. Dokážeme rozlišit produktivitu od efektivity a důležitost od urgence. Pokračovat na článek

Zveřejněno: 17. 10. 2017    Rubriky: Networking

Kolik dovolené využívají PM během roku?

Na konci září proběhl 9. ročník Konference projektového řízení a my jsme se účastníků v rámci krátkého dotazníku ptali na pár otázek, např. jak a kolikrát za rok se vzdělávají, kolik mají k dispozici dovolené a kolik reálně využijí a na asi 10 dalších otázek. Dotazník vyplnilo 56 respondentů a já vám teď budu postupně jednotlivé odpovědi zveřejňovat.

A jak si tedy vedou projektový manažeři při relaxování a využívání svých dovolených?

Na grafech vidíte, že 40 % z dotázaných nevyužije možnosti relaxovat 5 týdnu, i přesto že je má k dispozici. Ale za to jeden z dotázaných si bere ještě jeden týden volna nad rámec. Pokračovat na článek

Zveřejněno: 9. 10. 2017    Rubriky: Různé

Inšaláh aneb Exotické PM zkušenosti k nezaplacení

Na letošním neformálním setkání, kdy jsme hráli minigolf, jsem byla v týmu s Honzou Hronem ze společnosti, Creditinfo Solutions. Honza dělá v Creditinfu Senior Program Managera, což by asi nikomu z nás nepřišlo zvláštní. Co ale mě přišlo nesmírně zajímavé, je to, na jakých projektech pracuje a hlavně v jakých zemích se projekty odehrávají. A proto vám dnes přinášíme malou exotickou ochutnávku.

Inšaláh, dá-li bůh, vše bude by Jan Hron

Určitě všichni znáte nabídky na pracovním trhu pro nás projektové manažery (a nejen ty). Recruiteři nikdy neopomenou zdůraznit, abychom byli připraveni na práci v mezinárodním týmu, prostředí či kultuře. Výhodou je znalost cizích jazyků avšak jiných jazyků než angličtiny, protože je snad jasné, že bez angličtiny se ani hlásit nemusíme. Není to sice v inzerátech napsáno, ale všem je nám to již známo. Ale co když ty další jazyky jsou arabština, indonézština nebo fársí?

Nějakou zkušenost s multinacionálními týmy a prací s jinými kulturami mám, a tak jsem byl lehce překvapen, proč se mě při pohovoru do společnosti CreditInfo ptají, jestli jsem připraven na dobrodružství a trávení času v zahraničí v méně obvyklých destinacích. A brzy jsem pochopil. Pokračovat na článek

Zveřejněno: 18. 9. 2017    Rubriky: Příspěvky

Jak jsme hráli minigolf

Kdo se poslední středu v červnu nemohl zúčastnit neformálního setkání členů Komory Projektových Manažerů, přišel hned o několik věcí. Tou první bylo představení novinek z plánů KPM do roku 2020, další bylo hřiště o 18 jamkách minigolfu, které jsme všichni úspěšně zdolali, ale hlavně jste přišli o zajímavé příběhy od kolegů projekťáků.

Neformálního setkání s minigolfem se zúčastnilo 17 členů a 16 si zkusilo i 18 jamkové hřiště Adventure Minigolf Arény v pražské Libni. Než jsme začali boj o nejlepší tým a hráče minigolfu, poslechli jsme si od prezidenta Komory novinky a plány Komory, součástí byla i malá ochutnávka z dokumentu Strategie 2020 Komory Projektových Manažerů. Strategie 2020 se finalizuje a všichni s ní budeme už brzy seznámeni. Po krátké diskuzi a seznámení se s pravidly hry jsme se rozdělili do čtyř týmů a pak už nic nebránilo v odpalování. Všem nám trefování do jamek šlo neskutečně dobře, ale vždycky se najde někdo, kdo je prostě nejlepší. Mezi týmy to byl tým složený z Martina, Lenky, Honzy H. a Honzy K. Na druhém místě se umístil tým s Milanem S., Petrem, Štěpánkou a Michalem a jen o dva údery víc měl tým na třetím místě složený ze Zbyňka, Sylvy, Štěpána a Olivera. Čtvrtou bramborovou medaili pak získala čtveřice Lucka, Vratislav, Milan a Tomáš.

Mezi hráči nás všechny přehrál Martin Klusoň, čestný prezident KPM, který zdolal hřiště 41 údery. Na druhém místě se umístila Lenka Šťavová s 45 údery. A o třetí místo se bojovalo v rozstřelu. Ze čtyř hráčů, kteří nastříleli shodně 46 úderů, se do finále rozstřelu dostal i prezident KPM Zbyněk Šlosar, avšak byl poražen Michalem Korfem. Michal se tedy nakonec radoval z třetího místa. Jen pro porovnání našich výsledků s rekordem hřiště. Byli jsme lepší průměr, protože rekord je 25 úderů na 18 jamek. Pokračovat na článek

Zveřejněno: 12. 7. 2017    Rubriky: Networking, Různé

Jak vyzrát na kapacitní plánování

Kdo, co, kdy, za jak dlouho i za kolik – to je ve zkratce kapacitní plánování. Kdo chtěl vědět, jaká jsou jeho úskalí, co vše je třeba zohlednit při plánování zdrojů, na co má dopad a co má dopad na něj, byl v úterý 13. června na správném místě – v prostorách společnosti Tieto na dalším ostravském networkingu.

Výborná atmosféra a živá diskuse provázely  červnový networking o kapacitním plánování, tentokrát hned se dvěma hosty – Jiřím Vidlářem ze společnosti KVADOS a Radimem Dodkem z brněnské pobočky společnosti UNICORN. Oba se podělili nejen o to, jak u nich běžně zvládají plánování kapacit výroby SW od dlouhodobého po operativní, ale odtajnili i mnoho jiných zajímavých firemních triků. Pokračovat na článek

Zveřejněno: 20. 6. 2017    Rubriky: Různé