Vítejte na našich stránkách

Události a odborné články

Předvánoční setkání projektových vedoucích ve Zlíně

  • Zajímá Vás téma projektového řízení a nemáte v pracovní době prostor pro účast na seminářích?
  • Rádi byste se zúčastnili neformálního setkání s jinými vedoucími projektů a diskutovali o tématech týkajících se projektů a řízení obecně?
  • Neměli jste možnost navštívit letošní konferenci pořádanou Komorou Projektových Manažerů v Praze?

Pak právě pro Vás společnost Technodat ve spolupráci s Komorou Projektových Manažerů připravila velmi zajímavý networking. Pokračovat na článek

Zveřejněno: 23. 11. 2017    Rubriky: Různé

Jak správně řídit svůj vlastní projekt

„Imagination is more important than knowledge.“

„Try not to become a man of success, but rather try to become a man of value.“
Albert Einstein

Jen dva citáty Alberta Einsteina by stačili k popisu celého networkingu, který vedl v úterý 14. listopadu Roman Slivka, na téma Využijte svůj potenciál na maximum a řiďte svůj profesní růst jako projekt.

Na začátek setkání nás Roman rozcvičil pomocí zajímavých kvízových otázek, které přímo vedly k podstatě celého networkingu. Jedna z otázek byla například: Kdo se poprvé zmínil o internetu? Kolik vás napadlo IT guru nebo novodobých vizionářů? A on to přitom byl v roce 1898 Mark Twain v jedné ze svých sbírek. Smyslem otázek bylo navést nás k tomu, že máme jít za svými sny a představami a že máme věřit sami v sebe.

Roman opravdu rád pokládá otázky, to asi proto, že je mimo jiné i coachem. Proto vzpomenete si ještě na otázky, které Roman poslal před začátkem networkingu? Byly to například následující: „Přemýšleli jste, co bude dál, až dokončíte svůj rozdělaný projekt?“ nebo „Jakou pozici či roli byste rádi zastávali v budoucnu?“ Ano, tyto otázky nás přímo navádějí k tomu, abychom se zamysleli. Ale máme na to čas a víme jak na to? Roman nám názorně už na agendě ukázal, že se zamyslet jde. .

Pokračovat na článek

Zveřejněno: 16. 11. 2017    Rubriky: Různé

Využijte svůj potenciál na maximum a řiďte svůj profesní růst jako projekt

Na listopadovém networkingu, který pro vás pořádáme v Praze, se s vámi Roman Slivka, kterého mnozí z vás znají z konference, pobaví o využití svého potenciálu na maximum a poradí, prodiskutuje, jak řídit svůj profesní růst jako projekt.

Roman nám před networkingem posílá pár otázek k promyšlení: „Přemýšleli jste někdy nad tím, co bude dál, až dokončíte právě rozdělaný projekt či program? Že je to zbytečné, že je toho tolik, že nevíte, co dřív? Ano, projektů a programů je spousta stačí si jen vybrat. Podle čeho si vybíráte Vy? Že Vám je přidělují nadřízení? Není to škoda nechat rozhodovat druhé o tom, co bych chtěl dělat já? Já jsem přesvědčený, že to škoda je!

Můj další dotaz je, zda víte, jakou pozici či roli byste rádi zastávali v budoucnu? Z mých zkušeností vím, že junioři se chtějí učit, pozici jako takovou nehledají. Projektoví manažeři s více než třemi lety praxe, mají jasno a většina z nich míří na pozice manažerů (program, portfolio, office). Jenže po získaní těchto pozic dochází k vystřízlivění a u někoho přijde krize středního věku, u někoho propukne stav deziluze. Pokračovat na článek

Zveřejněno: 23. 10. 2017    Rubriky: Různé

Dozvuky deváté Konference projektového řízení v Ostravě

Ti z vás, kteří se nemohli zúčastnit 9. ročníku Konference projektového řízení v Praze, nemuseli být zklamaní. Vybrané přednášky, které byly součástí pražské konference, si mohli poslechnout znovu 10. října na ostravském networkingu, který se konal v prostorách společnosti Tieto. Na programu byly čtyři přednášky z oblasti efektivity práce, metodiky SAFe a specifik takzvaných generací X, Y a Z. A že si bylo o čem povídat, svědčí i pozdní hodina, ve kterou účastníci odcházeli.

Aleš Niessner a Martina Mončková prezentovali přednášky Romana Slivky „Zvládám víc, dělám méně“ a Martina Klusoně „Když pro stromy nevidíme les“. Často se protnuly v tom, jak plánovat, jak prioritizovat a hlavně v tom, že se mnohdy na problém efektivity, času, nestíhání, produktivity či důležitosti díváme ze zcela špatného úhlu a měli bychom začít nejdřív od konce. Ujasnit si, co je naším cílem, co stíhat chceme, co je pro nás opravdu důležité a podle toho postupovat. Znatelně se pak změní naše nahlížení na plánování týdenních i denních aktivit, úkolů, porad, na laviny e-mailů, zapnuté messengery, sociální sítě a jiné „požírače času“. Dokážeme rozlišit produktivitu od efektivity a důležitost od urgence. Pokračovat na článek

Zveřejněno: 17. 10. 2017    Rubriky: Networking

Kolik dovolené využívají PM během roku?

Na konci září proběhl 9. ročník Konference projektového řízení a my jsme se účastníků v rámci krátkého dotazníku ptali na pár otázek, např. jak a kolikrát za rok se vzdělávají, kolik mají k dispozici dovolené a kolik reálně využijí a na asi 10 dalších otázek. Dotazník vyplnilo 56 respondentů a já vám teď budu postupně jednotlivé odpovědi zveřejňovat.

A jak si tedy vedou projektový manažeři při relaxování a využívání svých dovolených?

Na grafech vidíte, že 40 % z dotázaných nevyužije možnosti relaxovat 5 týdnu, i přesto že je má k dispozici. Ale za to jeden z dotázaných si bere ještě jeden týden volna nad rámec. Pokračovat na článek

Zveřejněno: 9. 10. 2017    Rubriky: Různé

Inšaláh aneb Exotické PM zkušenosti k nezaplacení

Na letošním neformálním setkání, kdy jsme hráli minigolf, jsem byla v týmu s Honzou Hronem ze společnosti, Creditinfo Solutions. Honza dělá v Creditinfu Senior Program Managera, což by asi nikomu z nás nepřišlo zvláštní. Co ale mě přišlo nesmírně zajímavé, je to, na jakých projektech pracuje a hlavně v jakých zemích se projekty odehrávají. A proto vám dnes přinášíme malou exotickou ochutnávku.

Inšaláh, dá-li bůh, vše bude by Jan Hron

Určitě všichni znáte nabídky na pracovním trhu pro nás projektové manažery (a nejen ty). Recruiteři nikdy neopomenou zdůraznit, abychom byli připraveni na práci v mezinárodním týmu, prostředí či kultuře. Výhodou je znalost cizích jazyků avšak jiných jazyků než angličtiny, protože je snad jasné, že bez angličtiny se ani hlásit nemusíme. Není to sice v inzerátech napsáno, ale všem je nám to již známo. Ale co když ty další jazyky jsou arabština, indonézština nebo fársí?

Nějakou zkušenost s multinacionálními týmy a prací s jinými kulturami mám, a tak jsem byl lehce překvapen, proč se mě při pohovoru do společnosti CreditInfo ptají, jestli jsem připraven na dobrodružství a trávení času v zahraničí v méně obvyklých destinacích. A brzy jsem pochopil. Pokračovat na článek

Zveřejněno: 18. 9. 2017    Rubriky: Příspěvky

Jak jsme hráli minigolf

Kdo se poslední středu v červnu nemohl zúčastnit neformálního setkání členů Komory Projektových Manažerů, přišel hned o několik věcí. Tou první bylo představení novinek z plánů KPM do roku 2020, další bylo hřiště o 18 jamkách minigolfu, které jsme všichni úspěšně zdolali, ale hlavně jste přišli o zajímavé příběhy od kolegů projekťáků.

Neformálního setkání s minigolfem se zúčastnilo 17 členů a 16 si zkusilo i 18 jamkové hřiště Adventure Minigolf Arény v pražské Libni. Než jsme začali boj o nejlepší tým a hráče minigolfu, poslechli jsme si od prezidenta Komory novinky a plány Komory, součástí byla i malá ochutnávka z dokumentu Strategie 2020 Komory Projektových Manažerů. Strategie 2020 se finalizuje a všichni s ní budeme už brzy seznámeni. Po krátké diskuzi a seznámení se s pravidly hry jsme se rozdělili do čtyř týmů a pak už nic nebránilo v odpalování. Všem nám trefování do jamek šlo neskutečně dobře, ale vždycky se najde někdo, kdo je prostě nejlepší. Mezi týmy to byl tým složený z Martina, Lenky, Honzy H. a Honzy K. Na druhém místě se umístil tým s Milanem S., Petrem, Štěpánkou a Michalem a jen o dva údery víc měl tým na třetím místě složený ze Zbyňka, Sylvy, Štěpána a Olivera. Čtvrtou bramborovou medaili pak získala čtveřice Lucka, Vratislav, Milan a Tomáš.

Mezi hráči nás všechny přehrál Martin Klusoň, čestný prezident KPM, který zdolal hřiště 41 údery. Na druhém místě se umístila Lenka Šťavová s 45 údery. A o třetí místo se bojovalo v rozstřelu. Ze čtyř hráčů, kteří nastříleli shodně 46 úderů, se do finále rozstřelu dostal i prezident KPM Zbyněk Šlosar, avšak byl poražen Michalem Korfem. Michal se tedy nakonec radoval z třetího místa. Jen pro porovnání našich výsledků s rekordem hřiště. Byli jsme lepší průměr, protože rekord je 25 úderů na 18 jamek. Pokračovat na článek

Zveřejněno: 12. 7. 2017    Rubriky: Networking, Různé

Jak vyzrát na kapacitní plánování

Kdo, co, kdy, za jak dlouho i za kolik – to je ve zkratce kapacitní plánování. Kdo chtěl vědět, jaká jsou jeho úskalí, co vše je třeba zohlednit při plánování zdrojů, na co má dopad a co má dopad na něj, byl v úterý 13. června na správném místě – v prostorách společnosti Tieto na dalším ostravském networkingu.

Výborná atmosféra a živá diskuse provázely  červnový networking o kapacitním plánování, tentokrát hned se dvěma hosty – Jiřím Vidlářem ze společnosti KVADOS a Radimem Dodkem z brněnské pobočky společnosti UNICORN. Oba se podělili nejen o to, jak u nich běžně zvládají plánování kapacit výroby SW od dlouhodobého po operativní, ale odtajnili i mnoho jiných zajímavých firemních triků. Pokračovat na článek

Zveřejněno: 20. 6. 2017    Rubriky: Různé

Neformální setkání na minigolfu

Na začátku druhého čtvrtletí jsme se zmínili o neformálním setkání členů Komory Projektových Manažerů a teď můžeme říct, že už víme kdy a kde bude a jaké bude.

Středa 28.6.2017 od 17:30
v Adventure Minigolf aréně 

na Českomoravská 2345/17, Praha 9 (v O2 aréně)

Přijďte si zahrát s ostatními členy minigolf a u pohodové hry můžete probrat, jak se kdo má, i různá témata z PM oblasti.

Program:

  • v 17:30 začneme přivítáním a povíme si něco o tom, co je v Komoře nového,
  • od 18:00 proběhne instruktáž s odborníkem na minigolf, kde se dozvíme všechny tipy a triky a
  • v 18:30 se vrhneme na samotnou hru.

Během hry bude přichystáno malé občerstvení, u kterého můžete diskutovat až do pozdních hodin. A bude i vyhlášení vítězů.
Na všechny z vás se těšíme a prosíme o potvrzení účasti na email: stepanka.bodlakova@komorapm.cz.

Zveřejněno: 7. 6. 2017    Rubriky: Různé

Networking na Moravě na téma „Kapacitní plánování – dobrý sluha, zlý plán“

Hodně se o tomto tématu mluví. Existuje nespočet nástrojů pro kapacitní plánování ať lokálních nebo cloudových. Množství postupů a doporučení je stejně veliké jako množství názorů, které se k tématu vedou.

Kolik energie vkládáte do kapacitního plánování vy? A poskytuje vám odpovědi a výstupy na vaše potřeby? Jaké nástroje používáte a pro jaké případy se hodí?

A vůbec:
Jak vám kapacitní plánování funguje?

Jakých výsledků dosahují, jaké nástroje používají a co nám mohou doporučit nebo naopak čeho se máme vyvarovat, se s námi přijdou podělit:

Radim Dodek
Senior projektový manažer ze společnosti Unicorn a.s. (Brno)

Jiří Vidlář
Výrobní ředitel ze společnosti Kvados a.s. (Ostrava)

Setkáme se ve úterý 13.6.2017 v 17h
v prostorách HUBu společnosti TIETO

Zveřejněno: 22. 5. 2017    Rubriky: Různé