Vítejte na našich stránkách

Události a odborné články

Atlassian nástroje v praxi

Máte v 4 týdnu měsíce října cestu na Slovensko? Říkáte, že ne. A co takhle si ji tam udělat a dozvědět se něco zajímavého o Atlassian nástrojích a pobavit se s kolegy z projektové branže o možnostech využití Atlassian nástrojů v praxi.

Na již druhém networkingu, který pořádáme pod hlavičkou Komory PM v Bratislavě se budou diskutovat následující body:

 • Vytvoření projektu
 • Naplánovaní projektu – milníky, alokace lidských zdrojů, budget
 • Projektová dokumentace
 • Reporting pro Sponzora v průběhu projektu – čerpání budgetu, exporty
 • Change management
 • Risk management
 • Vyhodnocování projektu
 • a další

Celým ránem, kde na vás bude čekat vydatná snídaně, vás provede Marek Vejrosta z MoroSystems (https://www.linkedin.com/in/marek-vejrosta-3099b19a/?originalSubdomain=cz ). Pokračovat na článek

Zveřejněno: 10. 10. 2018    Rubriky: Networking, Různé

MODEROVANÁ ODBORNÁ DISKUSIA PREČO PROJEKTY ZLYHÁVAJÚ? KEDY PROJEKTY ZLYHÁVAJÚ?

dovoľujeme si vás pozvať na odbornú moderovanú diskusiu na tému „Prečo projekty zlyhávajú“, ktorá sa bude konať v utorok, 9.10.2018 podvečer o 17hod. v kaviarni Kafe Lampy v Bratislave-Petržalke (blízko sídla Tatrabanky).

Diskusiu bude moderovať Peter Sochna, prezident SPPR, konzultant a školiteľ v oblasti projektového riadenia
– výstupy z diskusie budú aplikované v programe pripravovanej 12. odbornej konferencie eFocus (17.10.2018 v Bratislave):
http://konferencie.efocus.sk/konferencia/12.-rocnik-konferencie-projektovy-manazment-preco-a-na-com-zlyhavaju-projek

Diskusia sa koná ako súčasť spoločenského odborného prieskumu v odbornej komunite PM a jej účelom je identifikovať aktuálne problémy (eventuálne aj ich príčiny) pri riadení projektov, ktoré spôsobujú ich nízku účinnosť, resp. nízku efektívnosť. Pokračovat na článek

Zveřejněno: 4. 10. 2018    Rubriky: Různé

Vyjednávejte jako agenti FBI

Před časem jsme vyhlásili soutěž o lístky na konferenci PMcon do Prahy a splnit jste ho mohli, pokud jste zaslali příspěvek do newsletteru. Jeden z příspěvků zaslal projektový manažer Milan Schwarzkopf.

Milan se s námi chce podělit o svůj zážitek s knihy „Nikdy nedělej kompromis“ od bývalého hlavního vyjednávače FBI, Chris Voss.

Chris Voss vyvinul svoje metody pro nejnáročnější situace (např. vyjednávání s únosci). Ve své knize je však zpracoval jako techniky, které se dají použít pro každodenní život. A že se do vyjednávání dostáváme téměř každý den – nákup auta, pořízení domu, sjednání zakázky, platu, nájmu či podmínek akvizice, smlouvání s partnerem, dětmi.

Kniha zavádí tyto nástroje:

 • aktivní naslouchání (a případné odvržení našich nesprávných hypotéz),
 • pojmenování emocí protistrany (nefunguje „oddělení lidí od problémů“; jejich emoce pojmenuj, ale neprožívej je),
 • taktická empatie (to není souhlas),
 • vytáhni na sebe seznam obvinění (co by o tobě mohli říci – řekni to jako první),
 • kouzlete s „Ne“ (to je cesta ke změně),
 • tři kritická slova měnící každé vyjednávání: „je to tak“,
 • umění ohýbat realitu (nesnaž se domluvit se; nikdy nedělej kompromisy; udělej z času svého spojence),
 • najdi černou labuť (odhalení neznámých neznámých).

Hlavně si zapamatujte: „Ve vypjatých situacích racionální metody nefungují. Nelze dělat kompromisy.“ cituje Milan Schwarzkopf.

Zveřejněno: 8. 8. 2018    Rubriky: Různé

Praxe v praxi aneb Jak se sdílí v Ostravě

Když se 19. června v prostorách společnosti KVADOS, uskutečnil další networking, nikdo by asi nečekal, že čas vymezený na diskuzi nebude stačit.

Během úterního večera se v plénu moravských projektových manažerů probíraly nejrůznější návody a šablony, které pomáhají projektákům v praxi. Všechny ukázky byly vždy podpořeny krátkou prezentací s následnou velmi rozsáhlou diskuzí, která často nebrala konce.

Mezi různými přístupy se dostalo na ukázky z PBSek, EVM matic, úderných mini nebo se ukazovaly i detailní reporty z pohledu projektové kanceláře reportované vedení společnosti. Padly také praktické zkušenosti s akceptačními protokoly. A to není z daleka vše, co se mezi účastníky nasdílelo.

„Myslím, že bylo velmi užitečné si zkonfrontovat postupy a zkušenosti s ostatními kolegy, aniž by vznikal pocit, že tím může vzniknout druhé straně konkurenční výhoda. Stejně tak byly cenné i otevřeně sdělené skutečnosti, co se naopak nepovedlo nebo proč objevovat již objevené.“ komentoval proběhlý networking Pavel Kořenek, pořadatel moravských akcí za KPM. Pokračovat na článek

Zveřejněno: 26. 6. 2018    Rubriky: Různé

Shrnutí PMI konference v Berlíně

Michal Korf a Oliver Čapčík se rozhodli, že se s vámi podělí na začátku června o své postřehy z PMI konference 2018, která se letos udála v Berlíně v termínu 7. až 9. května. Ze setkání jsme sepsali článek právě pro ty, kteří se setkání nemohli účastnit osobně.

Celou konferencí se nesla tři témata:

 • Inovace – Svět se zrychluje a tlak na inovace je zvětšuje.
 • Komplexita projektu – Čím jsou projekty komplexnější, tím se do popředí dostávají oproti těm technickým plánovacím hard skills schopnosti sestavit týmy, které jsou schopné sami odbavovat a řešit problémy a držet se rámcového harmonogramu a fungovat samostatně.
 • Agile a agilní metody – polovina přednášek byla zaměřena na agile, v odvětvích, v týmech, v projektech, v řízení …

Na sdílecí snídani byly vybrány 2 přednášky jedna na Inovace a jedna na Komplexitu. Pokračovat na článek

Zveřejněno: 20. 6. 2018    Rubriky: Různé

Co dělat, když sponzor nefunguje?

Minulý týden jsme vám v článku odkryli, jaký by měl být sponzor podle PRINCE2 a podle vašich kolegů z Komory PM, kteří měli možnost o sponzorovi diskutovat na posledním networkingu. Celý článek si můžete přečíst zde (https://www.komorapm.cz/blog/2018/05/29/sponzor-by-mel-byt).

Co když je ale sponzor mikromanager, alibista, který neumí nic rozhodnout, co když nemá svůj rozpočet a není ambasador projektu? Prostě co když ta jeho role sponzora vůbec nefunguje?

Tímto tématem se zabývaly naše networkingové skupiny pod facilitátorstvím Zbyňka Šlosara. Nejdříve diskutující skupina si nejprve položila otázku, k čemu vlastně prakticky na projektu sponzor přispívá. Odpověď zněla, že zajišťuje finanční, lidské a jiné zdroje pro projekt, činí strategická rozhodnutí a definuje rámec pro rozhodování na jednotlivých úrovních projektu. Skupina dále došla k závěru, že je dobré vycházet z metodiky PRINCE2 a principu Manage by Exception. Následně skupina diskutovala o možných postupech, které lze aplikovat za situace, kdy sponzor nefunguje tak, jak má, což pro tuto skupinu znamenalo, že neplní jednu ze tří výše definovaných oblastí kompetence. Skupina došla k závěru, že jednoznačně nejdůležitější je zahájit správnou komunikaci. Pokračovat na článek

Zveřejněno: 5. 6. 2018    Rubriky: Různé

Sponzor by měl být…

Když se řekne sponzor podle PRINCE2, tak se hned každému vybaví poučka z učebnice: „Business sponsors are primary project stakeholders. They endorse the objectives and ensure the project provides a clear return on investment.“ Jak sponzora ve svých organizacích vidí projektový manažeři, kteří se potkali 15. května 2018 v sídle společnosti Unicorn, se dozvíte dále v článku.

Bez mála 30 účastníku bylo rozděleno do 3 skupin, podle vzoru „World Café“, a společně ve skupině diskutovali po dobu dvaceti minut zvolená témat a s nimi i doplňující otázky.

Jednou z otázek byla otázka: Jaký by měl být sponzor?
Přečtěte si názory našich kolegů PM. Pokračovat na článek

Zveřejněno: 29. 5. 2018    Rubriky: Různé

Ohlédnutí za PMI konferencí v Berlíně

Naši členové Michal Korf a Oliver Čapčík se s vámi chtějí podělit o své zážitky z PMI konference, která se letos konala v Berlíně .

Zveme vás tímto na snídani, kde proběhne shrnutí 3 klíčových přednášek a hlavních trendů, které Michal s Oliverem navnímali a chtějí je s vámi sdílet.

Snídaně proběhne 6. června 2018 od 7:30 do 9:00 v Cafedu, Škrétova 490/12, Praha 2.  Pokračovat na článek

Zveřejněno: 29. 5. 2018    Rubriky: Různé

Aktivity na Slovensku nastartovány

Před měsícem, 12. dubna, jsme měli jedinečnou možnost uspořádat první networkingovou akci na Slovensku a vykročit tak směrem k naplňování naší stanovené strategie. Byl to skvěle využitý čas u snídaně a hodláme v tom pokračovat.

V bratislavském bistru st. Germain se 37 projektových manažerů dozvědělo, že Monte Carlo není jen překrásná část Monackého knížectví, ale že jde i o chytrou a zároveň jednoduchou metodu, jak si validovat odhady na projektu. Romana Slivka se na téma „Project in Numbers / Numbers in Projects“ důsledně připravil a nebyla o poučné pojmy nouze. Roman, s nadšením jemu vlastním, hovořil o číselných parametrech projektů, věnoval se nejen popisu, ale i praktickým příkladům a nezapomněl ani na tipy ze své letité praxe. Roman nás obohatil i svými poučeními ze Steering Committees, kterým svá „čísla“ prezentoval. A v neposlední řadě jsme si užili úžasné občerstvení á la France.
 
Za celkovou podporu a organizaci děkujeme našim kolegům a členům Romanovi Kormaňákovi a Borisovi Zovčákovi. A co Vy? Dorazíte příště? Pokračovat na článek

Zveřejněno: 16. 5. 2018    Rubriky: Různé

Letní networking Komory projektových manažerů, tentokrát na téma „Praxe v praxi“ aneb „Neboj se, ukaž se“

Možná to znáte každý z Vás: nový projekt, nový zákazníka s ním i nová projektová pravidla a Vám se zdá, že se Vámi zažitá pravidla a projektové šablony neustále adaptují na míru potřeb konkrétních zákazníků.

V rámci networkingu, který pořádá KPM za podpory jejího dlouholetého partnera, společnosti KVADOS a.s. máme pro Vás připraven mimořádný networking, v rámci kterého budete moci objevit nejrůznější triky a šablony, které vaši kolegové již v projektech používají a Vám se tak může podařit rozšířit stávající obzory a zjednodušit řízení projektů. Pokračovat na článek

Zveřejněno: 14. 5. 2018    Rubriky: Různé