Vítejte na našich stránkách

Události a odborné články

Od kolébky k PBS aneb networking v Ostravě

Někomu se povede řídit projekty v samé kolébce PRINCE2 a nám se někoho takového povedlo přivítat v Ostravě na listopadovém networkingu. Marek Palla je náš dlouholetý kolega projekťák, který využil a stále využívá zatím jeho největší pracovní příležitost ve Velké Británii.

Marek nám povídal, jaké je plánování projektů a jejich zakomponování do celého portfolia plánů korporace Anglian Water. 18 účastníků dychtilo po informacích o tvorbě plánů na 5ti leté období, které ovlivňuje chod 4 tisíc pracovníků. Asi nebylo potřeba nikomu dlouze vysvětlovat, že míra standardizace musí být na vysoké úrovni. Celá stavebnice je postavena na základech Project Delivery Strategie, na kterou navazuje Portfolio Strategie. Výsledná komplementace plánu, který obsahuje nesčetně mnoho dalších částí, se děje v systému APM6, který všem poskytne kýžený business plán.

My vám teď můžeme jen z vrtulníku popsat hrubý pohled nad tématem, ale diskuze, která se strhla v úterý 20. listopadu, neměla konce. Skoro to vypadalo, že nám nezbude prostor pro další téma, kterým byla možnost vyzkoušet si plánování projektů prakticky. Pokračovat na článek

Zveřejněno: 5. 12. 2018    Rubriky: Různé

Projekty RUR aneb automatizace projektového řízení

Neměli jste možnost utrhnout se na dva dny od projektů a vychutnat si na vlastní kůži atmosféru 10. ročníku Konference projektového řízení?

Nevadí, připravili jsme pro vás ve Zlíně odpolední neformální setkání s různými vedoucími projektů na téma automatizace rutinních činností při řízení projektu.

Letošní Konference týkající se projektového řízení, pořádaná Komorou projektových manažerů, se zaměřila na tyto otázky:

 • Nahradí roboti během 10 až 20 lety projektové manažery?
 • Mohou se chatboti, AI a další automatizace stát jejich nepostradatelnými pomocníky?
 • Budou hard skills v PM doménou technologie?
 • Stanou se projektoví vedoucí specialisty na soft skills, psychologii a zaměří se čistě na řízení týmu a vyjednávání se stakeholdery?

Pokračovat na článek

Zveřejněno: 30. 10. 2018    Rubriky: Různé

Jak se řídí projekty ve Velké Británii – kolébce PRINCE2

Teorie a praxe řízení projektů na jednom místě.

Tak to bude další téma z řady networkingových akcí pořádaných Komorou Projektových Manažerů (KPM) na Moravě.

Svou registrací budete mít možnost konfrontovat své poznatky s řízením projektů s dlouholetým členem KPM Markem Pallou a jeho poznatky a zkušenostmi, které získal v uplynulých letech v jedné z největších společností Velké Británie.

Jaká byla cesta k získání takové příležitosti? Jak se řídí projekty v kolébce metodiky PRINCE2? A existuje něco, co můžete uplatnit ve vaší společnosti v řízení projektů?

Tak na podobné otázky se můžete přijít zeptat osobně v první části našeho setkání.

V části druhé si budete moci prakticky vyzkoušet, jak se dá vytvořit kapacitní a finanční projektový plán, zohledňující parametry na profitabilitu. Nebo že by vám tento nástroj poskytl argumentaci k diskuzi s vedením společnosti o dostupnosti zdrojů případně o rentabilitě projektu? Pokračovat na článek

Zveřejněno: 24. 10. 2018    Rubriky: Networking

Atlassian nástroje v praxi

Máte v 4 týdnu měsíce října cestu na Slovensko? Říkáte, že ne. A co takhle si ji tam udělat a dozvědět se něco zajímavého o Atlassian nástrojích a pobavit se s kolegy z projektové branže o možnostech využití Atlassian nástrojů v praxi.

Na již druhém networkingu, který pořádáme pod hlavičkou Komory PM v Bratislavě se budou diskutovat následující body:

 • Vytvoření projektu
 • Naplánovaní projektu – milníky, alokace lidských zdrojů, budget
 • Projektová dokumentace
 • Reporting pro Sponzora v průběhu projektu – čerpání budgetu, exporty
 • Change management
 • Risk management
 • Vyhodnocování projektu
 • a další

Celým ránem, kde na vás bude čekat vydatná snídaně, vás provede Marek Vejrosta z MoroSystems (https://www.linkedin.com/in/marek-vejrosta-3099b19a/?originalSubdomain=cz ). Pokračovat na článek

Zveřejněno: 10. 10. 2018    Rubriky: Networking, Různé

MODEROVANÁ ODBORNÁ DISKUSIA PREČO PROJEKTY ZLYHÁVAJÚ? KEDY PROJEKTY ZLYHÁVAJÚ?

dovoľujeme si vás pozvať na odbornú moderovanú diskusiu na tému „Prečo projekty zlyhávajú“, ktorá sa bude konať v utorok, 9.10.2018 podvečer o 17hod. v kaviarni Kafe Lampy v Bratislave-Petržalke (blízko sídla Tatrabanky).

Diskusiu bude moderovať Peter Sochna, prezident SPPR, konzultant a školiteľ v oblasti projektového riadenia
– výstupy z diskusie budú aplikované v programe pripravovanej 12. odbornej konferencie eFocus (17.10.2018 v Bratislave):
http://konferencie.efocus.sk/konferencia/12.-rocnik-konferencie-projektovy-manazment-preco-a-na-com-zlyhavaju-projek

Diskusia sa koná ako súčasť spoločenského odborného prieskumu v odbornej komunite PM a jej účelom je identifikovať aktuálne problémy (eventuálne aj ich príčiny) pri riadení projektov, ktoré spôsobujú ich nízku účinnosť, resp. nízku efektívnosť. Pokračovat na článek

Zveřejněno: 4. 10. 2018    Rubriky: Různé

Vyjednávejte jako agenti FBI

Před časem jsme vyhlásili soutěž o lístky na konferenci PMcon do Prahy a splnit jste ho mohli, pokud jste zaslali příspěvek do newsletteru. Jeden z příspěvků zaslal projektový manažer Milan Schwarzkopf.

Milan se s námi chce podělit o svůj zážitek s knihy „Nikdy nedělej kompromis“ od bývalého hlavního vyjednávače FBI, Chris Voss.

Chris Voss vyvinul svoje metody pro nejnáročnější situace (např. vyjednávání s únosci). Ve své knize je však zpracoval jako techniky, které se dají použít pro každodenní život. A že se do vyjednávání dostáváme téměř každý den – nákup auta, pořízení domu, sjednání zakázky, platu, nájmu či podmínek akvizice, smlouvání s partnerem, dětmi.

Kniha zavádí tyto nástroje:

 • aktivní naslouchání (a případné odvržení našich nesprávných hypotéz),
 • pojmenování emocí protistrany (nefunguje „oddělení lidí od problémů“; jejich emoce pojmenuj, ale neprožívej je),
 • taktická empatie (to není souhlas),
 • vytáhni na sebe seznam obvinění (co by o tobě mohli říci – řekni to jako první),
 • kouzlete s „Ne“ (to je cesta ke změně),
 • tři kritická slova měnící každé vyjednávání: „je to tak“,
 • umění ohýbat realitu (nesnaž se domluvit se; nikdy nedělej kompromisy; udělej z času svého spojence),
 • najdi černou labuť (odhalení neznámých neznámých).

Hlavně si zapamatujte: „Ve vypjatých situacích racionální metody nefungují. Nelze dělat kompromisy.“ cituje Milan Schwarzkopf.

Zveřejněno: 8. 8. 2018    Rubriky: Různé

Praxe v praxi aneb Jak se sdílí v Ostravě

Když se 19. června v prostorách společnosti KVADOS, uskutečnil další networking, nikdo by asi nečekal, že čas vymezený na diskuzi nebude stačit.

Během úterního večera se v plénu moravských projektových manažerů probíraly nejrůznější návody a šablony, které pomáhají projektákům v praxi. Všechny ukázky byly vždy podpořeny krátkou prezentací s následnou velmi rozsáhlou diskuzí, která často nebrala konce.

Mezi různými přístupy se dostalo na ukázky z PBSek, EVM matic, úderných mini nebo se ukazovaly i detailní reporty z pohledu projektové kanceláře reportované vedení společnosti. Padly také praktické zkušenosti s akceptačními protokoly. A to není z daleka vše, co se mezi účastníky nasdílelo.

„Myslím, že bylo velmi užitečné si zkonfrontovat postupy a zkušenosti s ostatními kolegy, aniž by vznikal pocit, že tím může vzniknout druhé straně konkurenční výhoda. Stejně tak byly cenné i otevřeně sdělené skutečnosti, co se naopak nepovedlo nebo proč objevovat již objevené.“ komentoval proběhlý networking Pavel Kořenek, pořadatel moravských akcí za KPM. Pokračovat na článek

Zveřejněno: 26. 6. 2018    Rubriky: Různé

Shrnutí PMI konference v Berlíně

Michal Korf a Oliver Čapčík se rozhodli, že se s vámi podělí na začátku června o své postřehy z PMI konference 2018, která se letos udála v Berlíně v termínu 7. až 9. května. Ze setkání jsme sepsali článek právě pro ty, kteří se setkání nemohli účastnit osobně.

Celou konferencí se nesla tři témata:

 • Inovace – Svět se zrychluje a tlak na inovace je zvětšuje.
 • Komplexita projektu – Čím jsou projekty komplexnější, tím se do popředí dostávají oproti těm technickým plánovacím hard skills schopnosti sestavit týmy, které jsou schopné sami odbavovat a řešit problémy a držet se rámcového harmonogramu a fungovat samostatně.
 • Agile a agilní metody – polovina přednášek byla zaměřena na agile, v odvětvích, v týmech, v projektech, v řízení …

Na sdílecí snídani byly vybrány 2 přednášky jedna na Inovace a jedna na Komplexitu. Pokračovat na článek

Zveřejněno: 20. 6. 2018    Rubriky: Různé

Co dělat, když sponzor nefunguje?

Minulý týden jsme vám v článku odkryli, jaký by měl být sponzor podle PRINCE2 a podle vašich kolegů z Komory PM, kteří měli možnost o sponzorovi diskutovat na posledním networkingu. Celý článek si můžete přečíst zde (https://www.komorapm.cz/blog/2018/05/29/sponzor-by-mel-byt).

Co když je ale sponzor mikromanager, alibista, který neumí nic rozhodnout, co když nemá svůj rozpočet a není ambasador projektu? Prostě co když ta jeho role sponzora vůbec nefunguje?

Tímto tématem se zabývaly naše networkingové skupiny pod facilitátorstvím Zbyňka Šlosara. Nejdříve diskutující skupina si nejprve položila otázku, k čemu vlastně prakticky na projektu sponzor přispívá. Odpověď zněla, že zajišťuje finanční, lidské a jiné zdroje pro projekt, činí strategická rozhodnutí a definuje rámec pro rozhodování na jednotlivých úrovních projektu. Skupina dále došla k závěru, že je dobré vycházet z metodiky PRINCE2 a principu Manage by Exception. Následně skupina diskutovala o možných postupech, které lze aplikovat za situace, kdy sponzor nefunguje tak, jak má, což pro tuto skupinu znamenalo, že neplní jednu ze tří výše definovaných oblastí kompetence. Skupina došla k závěru, že jednoznačně nejdůležitější je zahájit správnou komunikaci. Pokračovat na článek

Zveřejněno: 5. 6. 2018    Rubriky: Různé

Sponzor by měl být…

Když se řekne sponzor podle PRINCE2, tak se hned každému vybaví poučka z učebnice: „Business sponsors are primary project stakeholders. They endorse the objectives and ensure the project provides a clear return on investment.“ Jak sponzora ve svých organizacích vidí projektový manažeři, kteří se potkali 15. května 2018 v sídle společnosti Unicorn, se dozvíte dále v článku.

Bez mála 30 účastníku bylo rozděleno do 3 skupin, podle vzoru „World Café“, a společně ve skupině diskutovali po dobu dvaceti minut zvolená témat a s nimi i doplňující otázky.

Jednou z otázek byla otázka: Jaký by měl být sponzor?
Přečtěte si názory našich kolegů PM. Pokračovat na článek

Zveřejněno: 29. 5. 2018    Rubriky: Různé

1 2 3 13