Rubrika článků: Různé

Praxe v praxi aneb Jak se sdílí v Ostravě

Když se 19. června v prostorách společnosti KVADOS, uskutečnil další networking, nikdo by asi nečekal, že čas vymezený na diskuzi nebude stačit.

Během úterního večera se v plénu moravských projektových manažerů probíraly nejrůznější návody a šablony, které pomáhají projektákům v praxi. Všechny ukázky byly vždy podpořeny krátkou prezentací s následnou velmi rozsáhlou diskuzí, která často nebrala konce.

Mezi různými přístupy se dostalo na ukázky z PBSek, EVM matic, úderných mini nebo se ukazovaly i detailní reporty z pohledu projektové kanceláře reportované vedení společnosti. Padly také praktické zkušenosti s akceptačními protokoly. A to není z daleka vše, co se mezi účastníky nasdílelo.

„Myslím, že bylo velmi užitečné si zkonfrontovat postupy a zkušenosti s ostatními kolegy, aniž by vznikal pocit, že tím může vzniknout druhé straně konkurenční výhoda. Stejně tak byly cenné i otevřeně sdělené skutečnosti, co se naopak nepovedlo nebo proč objevovat již objevené.“ komentoval proběhlý networking Pavel Kořenek, pořadatel moravských akcí za KPM. Pokračovat na článek

Zveřejněno: 26. 6. 2018    Rubriky: Různé

Shrnutí PMI konference v Berlíně

Michal Korf a Oliver Čapčík se rozhodli, že se s vámi podělí na začátku června o své postřehy z PMI konference 2018, která se letos udála v Berlíně v termínu 7. až 9. května. Ze setkání jsme sepsali článek právě pro ty, kteří se setkání nemohli účastnit osobně.

Celou konferencí se nesla tři témata:

  • Inovace – Svět se zrychluje a tlak na inovace je zvětšuje.
  • Komplexita projektu – Čím jsou projekty komplexnější, tím se do popředí dostávají oproti těm technickým plánovacím hard skills schopnosti sestavit týmy, které jsou schopné sami odbavovat a řešit problémy a držet se rámcového harmonogramu a fungovat samostatně.
  • Agile a agilní metody – polovina přednášek byla zaměřena na agile, v odvětvích, v týmech, v projektech, v řízení …

Na sdílecí snídani byly vybrány 2 přednášky jedna na Inovace a jedna na Komplexitu. Pokračovat na článek

Zveřejněno: 20. 6. 2018    Rubriky: Různé

Co dělat, když sponzor nefunguje?

Minulý týden jsme vám v článku odkryli, jaký by měl být sponzor podle PRINCE2 a podle vašich kolegů z Komory PM, kteří měli možnost o sponzorovi diskutovat na posledním networkingu. Celý článek si můžete přečíst zde (https://www.komorapm.cz/blog/2018/05/29/sponzor-by-mel-byt).

Co když je ale sponzor mikromanager, alibista, který neumí nic rozhodnout, co když nemá svůj rozpočet a není ambasador projektu? Prostě co když ta jeho role sponzora vůbec nefunguje?

Tímto tématem se zabývaly naše networkingové skupiny pod facilitátorstvím Zbyňka Šlosara. Nejdříve diskutující skupina si nejprve položila otázku, k čemu vlastně prakticky na projektu sponzor přispívá. Odpověď zněla, že zajišťuje finanční, lidské a jiné zdroje pro projekt, činí strategická rozhodnutí a definuje rámec pro rozhodování na jednotlivých úrovních projektu. Skupina dále došla k závěru, že je dobré vycházet z metodiky PRINCE2 a principu Manage by Exception. Následně skupina diskutovala o možných postupech, které lze aplikovat za situace, kdy sponzor nefunguje tak, jak má, což pro tuto skupinu znamenalo, že neplní jednu ze tří výše definovaných oblastí kompetence. Skupina došla k závěru, že jednoznačně nejdůležitější je zahájit správnou komunikaci. Pokračovat na článek

Zveřejněno: 5. 6. 2018    Rubriky: Různé

Sponzor by měl být…

Když se řekne sponzor podle PRINCE2, tak se hned každému vybaví poučka z učebnice: „Business sponsors are primary project stakeholders. They endorse the objectives and ensure the project provides a clear return on investment.“ Jak sponzora ve svých organizacích vidí projektový manažeři, kteří se potkali 15. května 2018 v sídle společnosti Unicorn, se dozvíte dále v článku.

Bez mála 30 účastníku bylo rozděleno do 3 skupin, podle vzoru „World Café“, a společně ve skupině diskutovali po dobu dvaceti minut zvolená témat a s nimi i doplňující otázky.

Jednou z otázek byla otázka: Jaký by měl být sponzor?
Přečtěte si názory našich kolegů PM. Pokračovat na článek

Zveřejněno: 29. 5. 2018    Rubriky: Různé

Ohlédnutí za PMI konferencí v Berlíně

Naši členové Michal Korf a Oliver Čapčík se s vámi chtějí podělit o své zážitky z PMI konference, která se letos konala v Berlíně .

Zveme vás tímto na snídani, kde proběhne shrnutí 3 klíčových přednášek a hlavních trendů, které Michal s Oliverem navnímali a chtějí je s vámi sdílet.

Snídaně proběhne 6. června 2018 od 7:30 do 9:00 v Cafedu, Škrétova 490/12, Praha 2.  Pokračovat na článek

Zveřejněno: 29. 5. 2018    Rubriky: Různé

Aktivity na Slovensku nastartovány

Před měsícem, 12. dubna, jsme měli jedinečnou možnost uspořádat první networkingovou akci na Slovensku a vykročit tak směrem k naplňování naší stanovené strategie. Byl to skvěle využitý čas u snídaně a hodláme v tom pokračovat.

V bratislavském bistru st. Germain se 37 projektových manažerů dozvědělo, že Monte Carlo není jen překrásná část Monackého knížectví, ale že jde i o chytrou a zároveň jednoduchou metodu, jak si validovat odhady na projektu. Romana Slivka se na téma „Project in Numbers / Numbers in Projects“ důsledně připravil a nebyla o poučné pojmy nouze. Roman, s nadšením jemu vlastním, hovořil o číselných parametrech projektů, věnoval se nejen popisu, ale i praktickým příkladům a nezapomněl ani na tipy ze své letité praxe. Roman nás obohatil i svými poučeními ze Steering Committees, kterým svá „čísla“ prezentoval. A v neposlední řadě jsme si užili úžasné občerstvení á la France.
 
Za celkovou podporu a organizaci děkujeme našim kolegům a členům Romanovi Kormaňákovi a Borisovi Zovčákovi. A co Vy? Dorazíte příště? Pokračovat na článek

Zveřejněno: 16. 5. 2018    Rubriky: Různé

Letní networking Komory projektových manažerů, tentokrát na téma „Praxe v praxi“ aneb „Neboj se, ukaž se“

Možná to znáte každý z Vás: nový projekt, nový zákazníka s ním i nová projektová pravidla a Vám se zdá, že se Vámi zažitá pravidla a projektové šablony neustále adaptují na míru potřeb konkrétních zákazníků.

V rámci networkingu, který pořádá KPM za podpory jejího dlouholetého partnera, společnosti KVADOS a.s. máme pro Vás připraven mimořádný networking, v rámci kterého budete moci objevit nejrůznější triky a šablony, které vaši kolegové již v projektech používají a Vám se tak může podařit rozšířit stávající obzory a zjednodušit řízení projektů. Pokračovat na článek

Zveřejněno: 14. 5. 2018    Rubriky: Různé

Networking na téma „Sponzor projektu podle PRINCE2“

Připravujeme pro vás další z řady networkingových setkání. Tentokrát bude stěžejním tématem Sponzor projektu podle PRINCE2.

Jestli vás zajímá, jak řídit projekt z pozice PM, když sponzor nevnímá projekt „projektově“, neakceptuje předložené zprávy, varování…, nezaujme potřebná rozhodnutí, nezajistí potřebné zdroje, není kompetentní v odbornosti ani projektovém řízení, ale přesto z pozice síly a vedení si drží projekt, který je nutno realizovat. Tak se neváhejte přihlásit.

Důležité informace:
Termín: 15. 5. 2018
Čas: 18:00 – 21:00
Místo: Unicorn Systems, Jankovcova 1037/49, 170 00 Praha 7

Pokračovat na článek

Zveřejněno: 16. 4. 2018    Rubriky: Různé

Konference PMcon 2018 je za dveřmi!

Jubilejní 5. ročník konference o projektovém řízení PMcon 2018 se již kvapem blíží! Dveře Studijního a informačního centra na ČZU se pro účastníky otevřou již 25. května a je toho opravdu spousta, na co se letos můžete těšit! Čeká vás den nabitý pozitivní atmosférou, zábavou, vzděláváním a společnými zážitky – to vše v duchu tématu „PMcon 5.0: Projekťák v digitálním věku“. Celodenní konference tentokrát nabídne plejádu 20 renomovaných odborníků z projektové praxe ve čtyřech přednáškách a devíti workshopech rozdělených do dvou běhů. Letošní ročník s sebou přináší i nové, zcela unikátní prvky programu, jako jsou diskuzní stoly s odborníky z praxeinteraktivní části pro sdílení zkušeností a best practice nejen mezi účastníky navzájem, ale také s partnery, organizátory a řečníky. Ani letos nebude chybět již tradiční zakončení konferenčního dne spojené s neformálním večerním networkingem. Pokračovat na článek

Zveřejněno: 13. 4. 2018    Rubriky: Různé

Konference PM Zlín 2018 klepe na dveře!

Komora projektových manažerů se stala jedním z odborných garantů již 11. ročníku Konference PM Zlín.

 

Těšit se můžete na bohatý program. Pozvání krom jiných přijala i zřejmě největší agilní guru z ČR Zuza Šochová (autor knihy The Great SCRUM Master) a mnozí další z různých oborů a organizací.

Pokračovat na článek

Zveřejněno: 6. 4. 2018    Rubriky: Různé