Rubrika článků: Různé

Projekťák mezi mlýnskými kameny

„Tak to (ne)bude jízda!“ – Taky už jste si někdy položili tuto otázku, když jste vstoupili do projektu? Ten šok, když jste si poprvé přečetli smlouvu a zjistili, co vlastně máte jako projekťák dodat ve fixním čase a rozpočtu.

Na praktické přednášce o řízení projektu Elektronického monitoringu (náramky pro vězně) společně probereme, jaké to je být celý projekt jako mezi mlýnskými kameny. Konkrétně se v diskuzi zaměříme:

 • na co klást důraz,
 • na co si dát pozor
 • a jaké má projekťák možnosti manévrování

při projektu pro státní správu, který se plánoval a soutěžil 8 let.

Ještě vám prozradíme, že projekt byl úspěšně dodán firmou z Izraele. Projekťákem a našim přednášejícím je Štěpán PospíšilICZ. Štěpán vám také poví, jak balancoval mezi zákazníkem a dodavatelem a narovnával jejich rozdíly v očekávání. Pokračovat na článek

Zveřejněno: 24. 5. 2019    Rubriky: Různé

KPM a společnost Atlas Copco pořádají networkingové setkání na téma RPA

O robotizaci a automatizaci procesů se ve společnostech neustále hovoří.

 • Jaká je ovšem praxe?
 • Jaké back-office nástroje jsou v současné době trendem a jaké jsou jejich přednosti nebo naopak limity?
 • Jaké procesy jsou nejčastěji automatizovány a jak na to?
 • Jak vypadá zavádění softwarové automatizace do společností v praktické rovině?

Na tyto a podobné otázky povedeme diskuzi s osobami, které mají praktické zkušenosti se zaváděním automatizace nad platformou BluePrism ve společnostech v ČR i mimo Evropu, Vít Juřica, ze společnosti Atlas Copco. Setkáním vás provede Pavel Kořenek. Více informací zde.

Zveřejněno: 6. 5. 2019    Rubriky: Různé

3D brýle, Google Home na Moravě

Čtvrteční podvečer 28.3.2019 ve Zlíně patřil networkingové akci Komory Projektových Manažerů.

Díky skvělému zázemí, které zajistil dlouholetý partner komory, společnost Technodat a moderátorovi celé akce Aleši Niessnerovi, se všichni zúčastnění mohli plně oddávat tématům kolem automatizace a robotizace v projektech.

Účastníci si v rámci ukázek vyzkoušeli možné využití virtuální projekce s použitím 3D brýlí v praxi a promluvili si s chytrým zařízením Google Home. Diskutovali zkušenosti se zaváděním postupů a nástrojů pro podporu automatizace procesů v jejich společnostech. V druhé části jsme se pak čistě prakticky zaměřili na zkušenosti s využíváním nástrojů pro řízení projektů ať už metodou waterfall nebo agilně včetně ukázek a tipů využití nástroje JIRA.

Pokračovat na článek

Zveřejněno: 8. 4. 2019    Rubriky: Různé

Odměňování a motivace v agilním prostředí: Mýty, fakta, zkušenosti

Začátkem listopadu 2018 proběhla historicky první společná akce všech organizací sdružujících projektové manažery IPMA, KPM a PMI. Akce byla zaměřena na výměnu zkušeností se zaváděním agility do bankovního prostředí. Akce byla ojedinělá i zvoleným formátem akce, kdy po úvodní krátké a vtipné agilní polemice Romana Slivky a Ondřeje Kavuly následovaly workshopy ve skupinkách po osmi lidech metodou World-Café, abychom výstupy těchto workshopů ve finále prodiskutovali v závěrečné panelové diskuzi.

V dubnu na setkání navážeme tentokráte s tématem Odměňování a motivace v agilním prostředí: Mýty, fakta, zkušenosti. Více informací

Zveřejněno: 26. 3. 2019    Rubriky: Různé

Spolupráce s PMI

Od nového roku se snažíme vymyslet jak vám doručit ještě více možností na vzdělávání a potkávání se s kolegy ze stejného oboru. A naše práce v tomto směru nese první ovoce. Dohodli jsme se na rozšíření spolupráci s PMI a od této chvíle si můžete užívat všechny jejich akce v České republice, jako členi Komory Projektových Manažerů, zdarma. Recipročně i na našich akcí přivítáme nově kolegy z PMI za stejných podmínek.

A první akcí může být hned workshop na téma Extraordinary Leadership in Exponential times, který se koná 14. 3. 2019

Zveřejněno: 7. 3. 2019    Rubriky: Různé

Od kolébky k PBS aneb networking v Ostravě

Někomu se povede řídit projekty v samé kolébce PRINCE2 a nám se někoho takového povedlo přivítat v Ostravě na listopadovém networkingu. Marek Palla je náš dlouholetý kolega projekťák, který využil a stále využívá zatím jeho největší pracovní příležitost ve Velké Británii.

Marek nám povídal, jaké je plánování projektů a jejich zakomponování do celého portfolia plánů korporace Anglian Water. 18 účastníků dychtilo po informacích o tvorbě plánů na 5ti leté období, které ovlivňuje chod 4 tisíc pracovníků. Asi nebylo potřeba nikomu dlouze vysvětlovat, že míra standardizace musí být na vysoké úrovni. Celá stavebnice je postavena na základech Project Delivery Strategie, na kterou navazuje Portfolio Strategie. Výsledná komplementace plánu, který obsahuje nesčetně mnoho dalších částí, se děje v systému APM6, který všem poskytne kýžený business plán.

My vám teď můžeme jen z vrtulníku popsat hrubý pohled nad tématem, ale diskuze, která se strhla v úterý 20. listopadu, neměla konce. Skoro to vypadalo, že nám nezbude prostor pro další téma, kterým byla možnost vyzkoušet si plánování projektů prakticky. Pokračovat na článek

Zveřejněno: 5. 12. 2018    Rubriky: Různé

Projekty RUR aneb automatizace projektového řízení

Neměli jste možnost utrhnout se na dva dny od projektů a vychutnat si na vlastní kůži atmosféru 10. ročníku Konference projektového řízení?

Nevadí, připravili jsme pro vás ve Zlíně odpolední neformální setkání s různými vedoucími projektů na téma automatizace rutinních činností při řízení projektu.

Letošní Konference týkající se projektového řízení, pořádaná Komorou projektových manažerů, se zaměřila na tyto otázky:

 • Nahradí roboti během 10 až 20 lety projektové manažery?
 • Mohou se chatboti, AI a další automatizace stát jejich nepostradatelnými pomocníky?
 • Budou hard skills v PM doménou technologie?
 • Stanou se projektoví vedoucí specialisty na soft skills, psychologii a zaměří se čistě na řízení týmu a vyjednávání se stakeholdery?

Pokračovat na článek

Zveřejněno: 30. 10. 2018    Rubriky: Různé

Atlassian nástroje v praxi

Máte v 4 týdnu měsíce října cestu na Slovensko? Říkáte, že ne. A co takhle si ji tam udělat a dozvědět se něco zajímavého o Atlassian nástrojích a pobavit se s kolegy z projektové branže o možnostech využití Atlassian nástrojů v praxi.

Na již druhém networkingu, který pořádáme pod hlavičkou Komory PM v Bratislavě se budou diskutovat následující body:

 • Vytvoření projektu
 • Naplánovaní projektu – milníky, alokace lidských zdrojů, budget
 • Projektová dokumentace
 • Reporting pro Sponzora v průběhu projektu – čerpání budgetu, exporty
 • Change management
 • Risk management
 • Vyhodnocování projektu
 • a další

Celým ránem, kde na vás bude čekat vydatná snídaně, vás provede Marek Vejrosta z MoroSystems (https://www.linkedin.com/in/marek-vejrosta-3099b19a/?originalSubdomain=cz ). Pokračovat na článek

Zveřejněno: 10. 10. 2018    Rubriky: Networking, Různé

MODEROVANÁ ODBORNÁ DISKUSIA PREČO PROJEKTY ZLYHÁVAJÚ? KEDY PROJEKTY ZLYHÁVAJÚ?

dovoľujeme si vás pozvať na odbornú moderovanú diskusiu na tému „Prečo projekty zlyhávajú“, ktorá sa bude konať v utorok, 9.10.2018 podvečer o 17hod. v kaviarni Kafe Lampy v Bratislave-Petržalke (blízko sídla Tatrabanky).

Diskusiu bude moderovať Peter Sochna, prezident SPPR, konzultant a školiteľ v oblasti projektového riadenia
– výstupy z diskusie budú aplikované v programe pripravovanej 12. odbornej konferencie eFocus (17.10.2018 v Bratislave):
http://konferencie.efocus.sk/konferencia/12.-rocnik-konferencie-projektovy-manazment-preco-a-na-com-zlyhavaju-projek

Diskusia sa koná ako súčasť spoločenského odborného prieskumu v odbornej komunite PM a jej účelom je identifikovať aktuálne problémy (eventuálne aj ich príčiny) pri riadení projektov, ktoré spôsobujú ich nízku účinnosť, resp. nízku efektívnosť. Pokračovat na článek

Zveřejněno: 4. 10. 2018    Rubriky: Různé

Vyjednávejte jako agenti FBI

Před časem jsme vyhlásili soutěž o lístky na konferenci PMcon do Prahy a splnit jste ho mohli, pokud jste zaslali příspěvek do newsletteru. Jeden z příspěvků zaslal projektový manažer Milan Schwarzkopf.

Milan se s námi chce podělit o svůj zážitek s knihy „Nikdy nedělej kompromis“ od bývalého hlavního vyjednávače FBI, Chris Voss.

Chris Voss vyvinul svoje metody pro nejnáročnější situace (např. vyjednávání s únosci). Ve své knize je však zpracoval jako techniky, které se dají použít pro každodenní život. A že se do vyjednávání dostáváme téměř každý den – nákup auta, pořízení domu, sjednání zakázky, platu, nájmu či podmínek akvizice, smlouvání s partnerem, dětmi.

Kniha zavádí tyto nástroje:

 • aktivní naslouchání (a případné odvržení našich nesprávných hypotéz),
 • pojmenování emocí protistrany (nefunguje „oddělení lidí od problémů“; jejich emoce pojmenuj, ale neprožívej je),
 • taktická empatie (to není souhlas),
 • vytáhni na sebe seznam obvinění (co by o tobě mohli říci – řekni to jako první),
 • kouzlete s „Ne“ (to je cesta ke změně),
 • tři kritická slova měnící každé vyjednávání: „je to tak“,
 • umění ohýbat realitu (nesnaž se domluvit se; nikdy nedělej kompromisy; udělej z času svého spojence),
 • najdi černou labuť (odhalení neznámých neznámých).

Hlavně si zapamatujte: „Ve vypjatých situacích racionální metody nefungují. Nelze dělat kompromisy.“ cituje Milan Schwarzkopf.

Zveřejněno: 8. 8. 2018    Rubriky: Různé

1 2 3 9