Metoda World Café aneb jak se ve velké skupině dobrat závěru

V úterý 6. března 2018 jsme dostali jedinečnou šanci prodiskutovat téma start-up s těmi nejpovolanějším ze start-upové scény. Za účasti jmen jako Dan Erlebach, Jan Zeman a Tomáš Petržílka, který rychle a skvěle zaskočil za omluveného Ondřeje Tomeše, jsme probrali nesčetně otázek a mohli jsme se na ně podívat několikrát dokola. Tuto možnost nám dal nový typ networkingu, tzv. World Café.

Metodu World Café jsme na networkingu využili poprvé a teď si ji nemůžeme vynachválit. Díky jejímu využití si všichni účastnici z úterní akce odnášejí nejen pocit, že se opravdu zapojili, ale i spoustu nových informací a názorů. Princip metody World Café, jak jsme ji použili my, si teď ve zkratce představíme.

Princip World Café

V úterý v podvečer se nás sešlo 30 nadšenců do projektového managementu. Po příjemném přivítání prezidentem Komory PM Zbyňkem Šlosarem a programovým ředitelem Michalem Korfem, kteří společně představili celý systém World Café i naše hosty, přišel čas na seznamovací kolečko všech účastníků. V rámci představování měl každý účastník vznést jednu otázku, která ho zajímá o start-upu. Otázky účastníků se zapisovaly na samostatné papírky a házely se do měšce. Po dokončení představení si hosté vylosovali každý 4 otázky a skupina účastníků se rozdělila na tři menší.

Do každé skupiny byl pak přiřazen jeden host s jeho zapisovatelem. Počáteční skupina zvolila pro svého prvního hosta jeho otázku pro celý večer. Každá skupina měla 20 minut na prodiskutování zvolené otázky. Po uplynutí časového intervalu se host se svým zapisovatelem přemístili k další skupině. Na začátku dalšího časového úseku s novou skupinou pak zapisovatel zveřejnil otázku a zrekapituloval, na co přišla předchozí skupina. Další skupina rozvíjela myšlenky předchozích skupin anebo kladla nové otázky a probírala téma z jiného úhlu. Ostatní otázky sloužily jako doplňkové, když zbyl v časovém intervalu ještě nějaký prostor. Na konci celého setkání každý zapisovatel shrnul závěry k jeho otázkám pro celou skupinu zúčastněných.

Oproti diskuzi, kde bychom měli všechny tři hosty pro všech 30 účastníků najednou, má metoda World Café mnohem lepší systém zapojení všech zúčastněných. V malých skupinách dostane více účastníků prostor pro své dodatečné dotazy a rozvíjí se tak problematiky do mnohem větší hloubky.

Co budete potřebovat

Pokud se rozhodnete na nějakém vašem setkání také použít metodu World café, tak budete potřebovat:

  • Zapisovatele
  • Papírky na otázky
  • Pytlík/klobouk na losování otázek
  • Záložní dotazy (ale nebudou asi potřeba)

Zveřejněno: 14. 3. 2018    Rubriky: Různé