V Brně ví, jak na integraci projektů napříč třemi kulturami

25 kolegů z projektových kanceláří napříč 10ti společnostmi si přišlo vyslechnout velmi zajímavou prezentaci na téma: Sžívání projektové kanceláře s velmi odlišnými kulturními rozdíly různých společností, které nyní mají jeden společný cíl.

Ve čtvrtek 22. února jsme dopodrobna probírali, jak se daří sjednocovat projektovou metodiku ve společnosti, která je složena ze tří silných brandů, aby procesy byly použitelné univerzálně.

Bavíme se o společnostech:

• Atlas Copco – založená 1873 ve Švédsku, 45 tisíc zaměstnanců
  • Edward Vacuum – Britská společnost založená 1919, 4,4 tisíc zaměstnanců
  • Leybold Vacuum – Německá společnost, 1,6 tisíc zaměstnanců

Do těchto společností vnáší projektový řád tým odborníků sídlících v Brně v rámci SSC oddělení založený v roce 2009.

To že sjednocení a integrace metodiky napříč tak dlouhou historií jednotlivých firem a navíc firem s velmi odlišnou historií a kulturou nebude snadné, je nasnadě.

I proto dříve nebo později musel vzniknout pomocný slovník, který narovnával pocity mezi tím, co si kdo domýšlí a tím, jaká je skutečnost. Slovník přikládáme, možná se vám bude někdy hodit.

Sjednocování procesů šla od roku 2009 postupnými kroky, od převzetí kontroly nad finanční stránkou řízených projektů v roce 2013 až po Portfolio Management a Project a Resource Management v roce 2016.

Metodika zahrnovala také rozlišení a kategorizaci projektů, na malé a velké. Ke každému se přistupovalo odlišně tak, aby například malé projekty nebyly zatíženy přílišnou projektovou administrativou.

Ve finále se ukázala jako nejužitečnější tzv. osobní mise v podobě sady tréningů. Kdy vybraná skupina pracovníků svou projektovou metodiku rolovala formou vzdělávacího interního projektu s určitou formou certifikace vlastních spolupracovníků. Tyto kurzy jsou stále v běhu a to v každém měsíci 2x.

K dnešnímu dni je v celém portfoliu řízeno cca 61 projektů, dokončených bylo 11 velkých projektů.

Je evidentní, že i přes jazykovou bariéru a různé kultury společností je možné dosáhnout společného cíle. Ano, je potřeba si to odpracovat, dělat postupné kroky a věci posouvat někdy jen pomalu, ale vždy kupředu.

Máte nějakou podobnou zkušenost a chcete se s námi o ní podělit? Napište mi na lenka.stavova@komorapm.cz.

Zveřejněno: 5. 3. 2018    Rubriky: Různé